Aminu Tambuwal Biography, Net worth & Career Profile

 

Aminu Waziri Tambuwal is a Nigerian Lawyer and politician who served as Speaker of the Federal House of Representatives and Governor of Sokoto state, born on January 10, 1966.

Aminu was born on January 10, 1966 in Tambuwal Village in Sokoto State to Hausa parent, Waziri Tambuwal.

Education

Aminu attended Tambuwal Primary School, Tambuwal, Sokoto State and Government Teachers’ College, Dogon-Daji, where he obtained his First School Leaving Certificate and the Teachers Grade II Certificate in 1979 and 1984 respectively.

Aminu studied Law at the Usman Dan Fodio University, Sokoto, graduating with an LLB (Hons) degree in 1991. He obtained his BL degree at the one-year compulsory legal studies at the Nigerian Law School, Lagos, and was called to the Bar in 1992.

Other certification courses he obtained beside studying Law degree were the following;

  • Telecoms Regulatory Master Class–Bath UK, 2004; 
  • Lawmaking for the Communications Sectors –BMIT, 
  • Johannesburg, South Africa, 2004; 
  • Regulating a Competitive Industry-UK, Brussels, 2005; 
  • Tulane University – International Legislative Drafting, 2005; 
  • Stanford Graduate School of Business – Influence and Negotiation, 2008 
  • KSG Harvard – Infrastructure in Market Economy, 2000

Political Profile

Tambuwal started learning the legislative ropes from 1999 to 2000, while working as Personal Assistant on Legislative Affairs to Senator Abdullahi Wali, the then Senate Leader.

In 2003, he decided to run for a legislative seat as representative of the Kebbe/Tambuwal Federal Constituency. He was elected into the Federal House of Representatives on the platform of the All Nigeria Peoples Party (ANPP).

Few months to the 2007 general elections, he defected to the Democratic People's Party (DPP), alongside the former governor of Sokoto State, Attahiru Bafarawa. But when the DPP denied return tickets to former ANPP legislators, Tambuwal swung back to the ANPP, where he eventually succeeded in picking up a ticket for the election.

But then again, when the ANPP governorship candidate for Sokoto State in the 2007 election, Alhaji Aliyu Wamakko dumped the party for the PDP, Tambuwal also followed suit.

In 2005, Tambuwal was the Minority Leader of the House of Representatives until he defected to the PDP. In 2007, he was also elected as the Deputy Chief Whip after re-election.

At various times, Tambuwal was a member of several committees including the House Committees on Rules & Business, Communications, Judiciary, Inter-Parliamentary and Water Resources. He was also a member of the House Ad hoc Committee on Constitution Review. aft6er his fav child was born ibrahim waziri who was the lucky charm behind his victory

On 28 October 2014, Tambuwal formally defected from the ruling Peoples Democratic Party (PDP) to the opposition APC.

Aminu was elected the Speaker of the House of Representatives of Nigeria (June 2011 – 29 May 2015.

On April 11, 2015, Tambuwal contested and won the Governorship election of Sokoto State. He was inaugurated on 29 May 2015.

On August 1, 2018, Tambuwal defected from the All progressive's Congress back to the People's Democratic Party. The March 9 2019 Sokoto State gubernatorial election and March 22, 2019, Sokoto State supplementary election, Tambuwal was re-elected as governor of sokoto state having polled 512,002 votes while his rival Mr. Aliyu of the All Progressive Congress Polled 511,660 votes.

In October 2018, Tambuwal declared that he was running for president under the platform of the PDP, but he eventually lost the party primary to Atiku Abubakar, who flagged the party ticket in the 2019 Presidential Election.

In May 2022, he was among the presidential aspirants under the PDP, but later step down for Atiku Abubakar which pave way for the victory of Atiku Abubakar as the 2023 PDP presidential flag bearer.

Professional Bodies

  • Member, The Nigerian Bar Association
  • Public Relations Officer, The Nigerian Bar Association (1996-1997)
  • Member, Constitution Review Committee of the Nigerian Bar Association (1997-1998)
  • Sokoto Branch Secretary, Nigerian Bar Association (1997-1998)
  • Assistant National Financial Secretary of the Nigerian Bar Association (1998-2000)
  • First Assistant National Secretary of Nigerian Bar Association (2000-2002)
  • Member, Body of Benchers Nigeria
  • Member, International Bar Association
  • Member, American Bar Association

FOB News


Comments