Rivers State Senatorial Candidates 2023

Rivers State Nigeria

The list of 38 Rivers state senatorial candidates contesting for the 10th Nigerian Senate of the National Assembly scheduled on 25 February 2023 along the Presidential/House of Rep election.

Find details of their full names, senatorial districts, gender, age, political parties and educational qualification level.

List of Rivers State Senatorial Candidates

  1. Badey Suage Alex
    • Rivers South East
    • A
    • 53
    • Male
    • BACHELOR OF SCIENCE
  2. Obi Dennis Akukali
    • Rivers West
    • A
    • 75
    • Male
    • WAEC
  3. Ikegwuru Solomon
    • Rivers East
    • A
    • 59
    • Male
    • FSLC SSC
  4. Onwumelu Lucky
    • Rivers East
    • ADC
    • 39
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE SSCE HND
  5. Iyieke Jeff Chima Moses
    • Rivers West
    • ADC
    • 53
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE SSCE
  6. Konne Kenne Kenneth Baribetii
    • Rivers South East
    • ADC
    • 39
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE
  7. Albert Anthony Nobi
    • Rivers West
    • ADP
    • 40
    • Male
    • FSLC
  8. Anthony Macceans M.
    • Rivers East
    • ADP
    • 45
    • Male
    • FSLC SECONDARY SCHOOL CERTIFICATE
  9. Ndubuisi Nwankwo Uzoije
    • Rivers East
    • APC
    • 57
    • Male
    • FSLC WAEC Ph.D
  10. Asita Honourable O.
    • Rivers West
    • APC
    • 55
    • Male
    • FSLC WASC LLB & BL
  11. Ngofa Oji Nyimenuate
    • Rivers South East
    • APC
    • 54
    • Male
    • HOLY TRINITY PRIMARY SCHOOL STELLA MARIS COLLEGE PH UNIVERSITY OF CALABAR
  12. Ndah Bright
    • Rivers East
    • APGA
    • 59
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE WAEC, CITY & GUIDE TRADE TEST BSC MANAGEMENT
  13. Nwabueze Azubuike
    • Rivers West
    • APM
    • 44
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE SSCE
  14. Amadi Stella Ndidi
    • Rivers East
    • APM
    • 37
    • Female
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE WAEC
  15. Sunday Leton Peter
    • Rivers South East
    • APM
    • 42
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE SSCE
  16. Briggs Ibirabo Frank
    • Rivers West
    • APP
    • 57
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE SENIOR SECONDARY SCHOOL CERTIFICATE B.SC
  17. Jaja Kendrick
    • Rivers South East
    • APP
    • 57
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE SENIOR SECONDARY SCHOOL CERTIFICATE B.SC (ED) PHYSICAL AND HEALTH EDUCATION
  18. Kpaku Hamlet
    • Rivers East
    • APP
    • 43 Male
    • First School Leaving Certificate Senior Secondary School Certificate, B.Sc Accounting
  19. Dikio Ezekiel Dixon
    • Rivers West
    • LP
    • 61 M
    • Fslc Wasc/Gce Degree
  20. Fabreke Douglas Deeka
    • Rivers South East
    • LP
    • 49 M
    • Fslc Ssce Advance Diploma
  21. LP Okwuwolu Wolu Ekelechi Benjamin
    • Rivers East
    • 60 M
    • Fslc Wasc/Gce Degree
  22. Ogan Iyeneomi
    • Rivers East
    • NNPP
    • 51 Female
    • Leaving Certificate, Ssce
  23. Nwabrije Emmanuel Chimezie, Phd
    • Rivers West
    • NNPP
    • 57 M
    • Leaving Certificate, Waec Professional Certificate, Diploma, Professional Higher Diploma, PhD Honoris Causa
  24. Nwinbari Mabel
    • Rivers South East
    • NNPP
    • 42 Female
    • Leaving Certificate, Ssce
  25. George Uloma (Precious Samuel)
    • Rivers East
    • NRM
    • 37 Female
    • First School Leaving Certificate Waec & Neco National Diploma
  26. Braide Ellis Oyiboye
    • Rivers West
    • NRM
    • 63 M
    • First School Leaving Certificate West Africa School Certificate, B.Sc
  27. Nkekpo Leyira
    • Rivers South East
    • NRM
    • 58 Male
    • First School Leaving Certificate Government Technical Life Leadership University
  28. Banigo Ipalibo Harry
    • Rivers West
    • PDP
    • 69 F
    • Hsc Mph
  29. Onyesoh Allwell Heacho
    • Rivers East
    • PDP
    • 61
    • Male
    • FSLC WASC BA
  30. Mpigi Barinada
    • Rivers South East
    • PDP
    • 61
    • Male
    • FSLC WASC PHD
  31. Green Dagogo Ada
    • Rivers West
    • SDP
    • 53
    • Male
    • FSLC WASSC BSC
  32. Nwankwo Sunday
    • Rivers East
    • SDP
    • 56
    • Male
    • FSLC WAEC BSC
  33. Gokana Geoffrey
    • Rivers South East
    • SDP
    • 51
    • Male
    • FLSC WASSC NYSC
  34. Opuiyo Sunday
    • Rivers East
    • YPP
    • 53
    • Male
    • FSLC WAEC CERTIFICATE OF PROFFESSIOAL DEVELOPMENT PROGRAM (OSHA ACADEMY)
  35. Idoniboye-Obu Omangima
    • Rivers West
    • YPP
    • 48
    • Male
    • FSLC SSCE BSC. ACCOUTING
  36. Anyie Innocent Bori
    • Rivers South East
    • ZLP
    • 56
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE
  37. Okwelle Kingcity .K.
    • Rivers East
    • ZLP
    • 37
    • Male
    • NATIONAL DIPLOMA
  38. Ikulughan Odenoye
    • Rivers West
    • ZLP
    • 48
    • Male
    • SSCE

FOB News

Comments