Akwa Ibom State House of Representatives Candidates 2023

2023 General Election

The list of all Akwa Ibom State House of Representatives candidates contesting in the 2023 National Assembly election with details of their political parties, education, age and gender.

  1. Sandy Ofonime Ibanga
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • A
    • 35
    • Male
    • Fslc Ssc
  2. Sarah Friday, Udoh
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • ADC
    • 32
    • Female
  3. Efik Unyime Friday
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • ADP
    • 28
    • Male
    • Flsc Neco
  4. Jimbo Inemesit Clement
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • APC
    • 39
    • Male
    • Female S L C WAEC BSC
  5. Udoh Imoh George
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • LP
    • 43
    • Male
    • Fslc Ssce Diploma
  6. Ekpe Etinyene Josiah
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • NNPP
    • 34
    • Male
    • Primary
    • Certificate Ssce
  7. Edet  Ime Nseyo
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • NRM
    • 71
    • Male
    • Waec
  8. Umanah Aniekan John
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • PDP
    • 54
    • Male
    • Fslc Gce Pgd
  9. Elijah Akaninyene Monday
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • SDP
    • 30
    • Male
    • Fslc Waec Nd/Hnd
  10. Okon Owoidighe Amos
    • Abak/Etim Ekpo/Ika
    • YPP
    • 34
    • Male
    • Fslc Nabteb Hnd
  11. Edward Gabriel Udo
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno
    • A
    • 42
    • Male
    • Fslc Ssc Higher National Diploma
  12. Umoh Mary Umoh
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno
    • AA
    • 36
    • Female
    • Female.L.S.C WAEC
  13. Elijah Isaac, Aniefiok
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno
    • ADC
    • 39
    • Male
    • First School
    • Leaving
    • Certificate Ssce
  14. Bassey Gabriel Monday
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno
    • ADP
    • 53
    • Male
    • Flsc School Wasc
  15. Eyiboh Eseme Sunday
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno
    • APC
    • 62
    • Male
    • Holy Cross
    • Lutheran
    • School Fslc
    • Government
    • Secondary
    • School  Nasc
  16. Bassey Charles Stephen
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno 
    • App 
    • 56 Male 
    • FSLC, Gce (O’level) Hnd Accountancy
  17. Udo-Akagha Samuel Isang
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno 
    • LP 
    • 51 Male Fslc Ssce B. Sc
  18. Iniokin Friday Etuk
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno 
    • Nnpp None 46 Male 
    • Fslc Ssce
  19. Ikpe Anietie Elijah 
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno
    • Nrm 
    • 35 Male
    • FSLC, Ssce, Waec B.Sc
  20. Etteh Okpolupm Ikpong
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno 
    • Pdp
    • 51 Male
    • Fslc Wassc Hnd
  21. Itiat Emmanuel Jeremiah
    • Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno
    • Sdp
    • 47 Male Fslc Ssce Nd
  22. Mbong Joseph Okon 
    • Akwa Ibom Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno 
    • ypp 
    • 49 Male Fslc Waec 
  23. Okonakpan Solomon James
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium 
    • A
    • 47 Male Fslc Ssc Higher National Diploma
  24. Bassey Okon Edem
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium 
    • AA
    • 46 Male
    • F.L.S.C Waec 
  25. Inyang Daniel, Lucky-Imoh
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium 
    • Adc
    • 29 Male 
    • FSLC, Wasc, B.Sc
  26. Stephen Edoabassey Basse
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium
    • Adp
    • 61 Male 
    • Flsc School Wasc 
  27. Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium 
    • Oho Glory Ekpo Apc 
    • 58 Female 
    • FSLC, Waec, Bachelor Theatre Art
  28. James Akwa Okon 
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium
    • Apga
    • 39 Male 
    • Fslc Nabteb
  29. Johnson Item Edet
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit ubium
    • APP
    • 30
    • Female
    • First School Leaving Certificate Senior Secondary School
  30. Udom Uwem Fabian
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit ubium
    • LP
    • 49
    • Male
    • Fslc Ssce B. Sc
  31. Peters Mfon Justine
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit ubium
    • NNPP
    • 44
    • Male
    • Primary Certificate Ssce
  32. Ekpo Mfon Brownson
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit ubium
    • NRM
    • 35
    • Male
    • First School Leaving Certificate Ssce Bsc Certificate
  33. Ekpo Paul Asuquo
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit ubium
    • PDP
    • 52
    • Male
    • Fslc Ssce Bsc
  34. Sam David Udo
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit ubium
    • SDP
    • 33
    • Male
    • Fslc Waec Hnd
  35. Iyoho Ubong Okon
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit ubium
    • YPP
    • 54
    • Male
    • Fslc Waec Ba
  36. Hon Enoidem Promise
    • Etinan/Nsit Ibom/Nsit ubium
    • ZLP
    • 35
    • Male
    • First School Leaving Certificate, Wassce
  37. Ekpenyong Okon Effiong
    • Ikono/Ini
    • A
    • 59
    • Male
    • Fslc Ssc
  38. Etim Charles Essien
    • Ikono/Ini
    • AA
    • 43
    • Male
    • Female.L.S.C WAEC
  39. Otu Sema Robert
    • Ikono/Ini
    • AAC
    • 35
    • Male
  40. Wilson Ukeme, Akpan
    • Ikono/Ini
    • ADC
    • 32
    • Male
    • First School Leaving Certificate Ssce, Hnd
  41. Ekerette Ezekiel Donatus
    • Ikono/Ini
    • ADP
    • 34
    • Male
    • Flsc School Wasc Hnd
  42. Okon Alphonsus Christopher
    • Ikono/Ini
    • LP
    • 53
    • Male
    • Fslc Ssce B. Sc
  43. Ekpo Basil Okon
    • Ikono/Ini
    • NNPP
    • 48
    • Male
    • Primary
    • Certificate Ssce
  44. Ekpenyong Timothy Nathaniel
    • Ikono/Ini
    • NRM
    • 36
    • Male
    • First School Leaving Certificate National
  45. Edet Dr. Glory Emmanuel
    • Ikono/Ini
    • PDP
    • 47
    • Female
    • Fslc Ssce Ph.D
  46. Ukpabio Bassey Micheal
    • Ikono/Ini
    • SDP
    • 37
    • Male
    • Fslc Ssce Hnd
  47. Ukpongudo Emmanuel Effiong
    • Ikono/Ini
    • YPP
    • 46
    • Male
    • Fslc Ssce Bsc
  48. Ekpo Blessing Alloysius
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • A
    • 32
    • Male
    • Fslc Ssc
  49. Etim Paul Bassey
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • AA
    • 49
    • Male
    • Female.L.S.C WAEC
  50. Udo Nnamnso Joseph
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • AAC
    • 41
    • Male
    • Fslc Ssce
  51. Ntuk Ernest Emmanuel
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • APC
    • 38
    • Male
    • First School
    • Leaving
    • Certificate Waec
    • Certificate And
  52. Okuku Francis Anthony
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • LP
    • 57
    • Male
    • Fslc Ssce
    • Diploma
  53. Ukporo Patrick Micheal
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • NNPP
    • 56
    • Male
    • Primary Certificate Wasc 
  54. Gogo Peter Marcus
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • NRM
    • 46
    • Male
    • First School Leaving Certificate (Flsc) Federal Craft Cert., Waec
  55. Odudoh Uduak Alphonsus
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • PDP
    • 46
    • Male
    • Fslc Waec Pgd
  56. Eduok  Daniel Paul
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • SDP
    • 29
    • Male
    • Fslc Neco
  57. Udoh Nsikan Emmanuel
    • Ikot Abasi/Mkpat Enin/ Eastern Obolo
    • YPP
    • 38
    • Male
    • Fslc Waec Nd
  58. Udoh Ekemini Cletus
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • A
    • 44
    • Male
    • Ssc Bachelor Of Law
  59. Favour Metimaobong Essiet
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • AA
    • 36
    • Female
    • Female.L.S.C WAEC
  60. Umoh Idara, Eno
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • ADC
    • 33
    • Female
    • First School Leaving Certificate Wasc B.Sc
  61. Umoh Patrick Patrick
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • APC
    • 40
    • Male
    • Female S L C WAEC PHD
  62. Udoka Darasenyene, Timkama
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • APGA
    • 39
    • Male
    • Fslc Ssce B.Tech
  63. Etokowoh Moses Akpan
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • LP
    • 62
    • Male
    • Fslc Ssce B.Arch
  64. Akpan Macsamuel
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • NNPP
    • 58
    • Male
    • Primary
    • Certificate Ssce
  65. Ekpenyong Iboro Etim
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • NRM
    • 36
    • Male
    • First School Leaving Certificate Ssce Bsc
  66. Ntekpere Idongesit Etim
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • PDP
    • 52
    • Male
    • Fslc Waec B.Sc
  67. Obot Ufokobong Ephraim
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • PRP
    • 40
    • Male
    • Female.S.L.C NECO/ NABTAB
  68. Udoh Unwana Ibanga
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • SDP
    • 59
    • Female
    • Fslc Nce Bsc
  69. Mbeh Ekemini Austin
    • Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara
    • YPP
    • 34
    • Male
    • Fslc Wassce Bsc
  70. Joseph Emmanuel
    • Itu/Ibiono Ibom Etim 
    • A None 43 M 
    • Fslc Grade 2 Teacher's Certificate
  71. Denis Donal
    • Akwa Ibom Itu/Ibiono Ibom Etim 
    • Aa 
    • 35 M 
    • F.L.S.C Waec
  72. Essah Julie, Effiong 
    • Itu/Ibiono Ibom 
    • Adc 38 F First School
    • Leaving
    • Certificate Wasc
    • B.Sc
  73. Umoren Effiong 
    • Itu/Ibiono Ibom 
    • Adp 54 M 
    • Flsc
  74. Udeme Mfon
    • Itu/Ibiono Ibom
    • Apc 
    • 43 M 
    • First School Leaving Certificate Wassc Llb Bachelor Of Law,Llm
  75. Inyang Charles Etim
    • Itu/Ibiono Ibom
    • Apga 
    • 52 M 
    • Fslc Gce Hnd
  76. Nsikak Effiong Ubah 
    • Itu/Ibiono Ibom 
    • Apm None 40 M First School
    • Leaving
    • Certificate Ssce
    • Higher National
    • Diploma
  77. Adams Edet Effiong
    • Itu/Ibiono Ibom 
    • Lp 
    • 48 M 
    • Fslc Ssce B. Sc
  78. Offiong Henry Anthony
    • Akwa Ibom Itu/Ibiono Ibom 
    • Nnpp
    • 46 M 
    • Primary Certificate Ssce
  79. Atakpa Idoreyip Imeobong
    • Itu/Ibiono Ibom 
    • Nrm 
    • 37 F 
    • First School Leaving Certificate Waec
  80. Okon Ime Bassey
    • Itu/Ibiono Ibom 
    • Pdp None 61 M
    • Fslc, Wasc Llb
  81. Anamukut Ekanem Gabriel
    • Itu/Ibiono Ibom
    • Sdp
    • 60 M Fslc Waec
  82. Udofia Mfonobong Edet
    • Itu/Ibiono Ibom
    • Ypp
    • 46 M Fslc Ssce
    • Bachelor Of Arts
  83. Okon Ekong Itoro 
    • Itu/Ibiono Ibom 
    • Zlp
    • 40 M 
    • Bachelor Of Science
  84. Samson Edet Okon
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • A
    • 60
    • Male
    • FSLC SSC BACHELOR OF SCIENCE (GEOGRAPHY AND REGIONAL PLANNING)
  85. Uyeh Bassey
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • AA
    • 50
    • Male
    • Female.L.S.C WAEC
  86. Edohoema Samuel
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • ADP
    • 39
    • Male
    • FLSC SCHOOL WASC
  87. Edumoh Robinson Effiong
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • APC
    • 44
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE WAEC
  88. Bassey Okon
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • APGA
    • 50
    • Male
    • FSLC SSCE
  89. Utang Offoyo Utang
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • APP
    • 52
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE SENIOR SECONDARY SCHOOL
  90. Odohodi Emmanuel John
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • LP
    • 42
    • Male
    • FSLC SSCE MARITIME ACADEMY OF NIG.
  91. Effiong Ejim Okon
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • NNPP
    • 42
    • Male
    • PRIMARY CERTIFICATE SSCE
  92. Odiong  Emmanuel Edet
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • NRM
    • 35
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE SSCE
  93. Esin Martins Etim
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • PDP
    • 35
    • Male
    • FSLT WASC BSC
  94. Bassey-Esang Eti Efiong
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • SDP
    • 32
    • Male
    • FSLC WAEC
  95. Matthew Victor Effiong
    • Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko
    • YPP
    • 47
    • Male
    • FSLC SSCE DIPLOMA IN
  96. Ibanga Emmanuel Nelson
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • A
    • 48
    • Male
    • FSLC SSC
  97. Idim Eno Bassey
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • AA
    • 44
    • Female
    • F.L.S.C WAEC
  98. Inyang Samuel, Inyang
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • ADC
    • 41
    • Male
  99. Ibritam Freedom
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • APC
    • 60
    • Male
    • PRIMARY SCHOOL CERTIFICATE WAEC L L B, B L
  100. Okpokpo Iniobong Anyanime
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • LP
    • 32
    • Male
    • FSLC SSCE B. Sc
  101. Enyongedi Ubong Joshua
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • NNPP
    • 53
    • Male
    • PRIMARY
    • CERTIFICATE SSCE
  102. Ekarika Bob Mfon
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • NRM
    • 38
    • Female
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE (FLSC) WAEC ND, HND
  103. Idem Unyime Josiah
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • PDP
    • 47
    • Male
    • FSLC NECO MBA
  104. Umoh Kufre Johnson
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • SDP
    • 47
    • Male
    • FSLC WAEC BSC
  105. Abai Iniobong Micheal
    • Ukanafun/Oruk Anam
    • YPP
    • 33
    • Male
    • FSLC WAEC HND
  106. Effiong Ndueso Tonny
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • A
    • 44
    • Male
    • FSLC SSC
  107. Elijah  Ubon Ekpenyong
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • AA
    • 34
    • Male
    • Female.L.S.C WAEC
  108. Idem Bassey
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • AAC
    • 42
    • Male
  109. Otung Unwana, Peter
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • ADC
    • 31
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE WASC B.SC
  110. Obot Udeme
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • ADP
    • 56
    • Male
    • FLSC SCHOOL WASC
  111. Okokon Nsikak Etim
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • APC
    • 46
    • Male
    • FIRST SCHOOL
    • LEAVING
    • CERTIFICATE SSCE
    • B.sc, M.sc
  112. Matthew Uko Sunday
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • APP
    • 42
    • Male
    • FIRST SCHOOL
    • LEAVING
    • CERTIFICATE WAEC
  113. Osom Ubongabasi Nseobong
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • LP
    • 33
    • Male
    • FSLC SSCE B. Sc
  114. Eberefiak Prince Ubonu
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • NNPP
    • 42
    • Male
    • PRIMARY
    • CERTIFICATE SSCE
  115. Clement  Idongesit Peter
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • NRM
    • 40
    • Male
    • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE (FLSC) SSCE, WAEC B.SC
  116. Esset Mark Udo
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • PDP
    • 47
    • Male
    • FSLC WAEC MSC
  117. Akpan Aniedi Edet
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • SDP
    • 36
    • Male
    • FSLC WAEC
  118. Ukim Ekemini Bassey
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • YPP
    • 40
    • Male
    • FSLC WAEC
  119. Okono Nsikak
    • Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan
    • ZLP
    • 35
    • Male
    • SENIOR SCHOOL CERTIFICATE HND


FOB News

To support our services, kindly pay to the account below

Account Name: Ovemu Computers & Internet Services
Account No: 0619271207
Bank: Guaranty Trust Bank (GTBank)

For ads and enquiries: +2348062546823

Comments

Popular posts from this blog