Bayelsa State House of Rep Candidates 2023

Bayelsa state House of rep candidates
List of Bayelsa state house of representatives candidates contesting in the 2023 Presidential/National Assembly election scheduled on 25 February 2023.

Find details of their names, political parties, federal constituencies, educational level, age and gender.

    1. Owo Desmond Inodu
      • Brass/Nembe
      • A
      • 37
      • Male
      • FSLC SSC
    2. Kalango Stanley
      • Brass/Nembe
      • ADC
      • 42
      • Male
    3. Sunny Goli Israel
      • Brass/Nembe
      • APC
      • 50
      • Male
      • FSLC SSCE
    4. Oruama Peace
      • Brass/Nembe
      • APM
      • 44
      • Female
      • NECO
    5. Tountoun Sirfredrick E.
      • Brass/Nembe
      • LP
      • 37
      • Male
      • SSCE
    6. Foster Ebimobowei
      • Brass/Nembe
      • NNPP
      • 43
      • Male
      • PRIMARY CERTIFICATE SSCE
    7. Jacob Fayenengigha Israel
      • Brass/Nembe
      • NRM
      • 47
      • Male
      • FSLC, SSCE BL
    8. Ebikake Marie Enenimiete
      • Brass/Nembe
      • PDP
      • 64
      • Female
      • FSLC WASC NATIONAL DIPLOMA
    9. Isaiah Inodunimi
      • Brass/Nembe
      • SDP
      • 38
      • Male
      • S.S.C.E
    10. Iwokura Beauty
      • Brass/Nembe
      • ZLP
      • 38
      • Female
      • SENIOR SCHOOL CERTIFICATE
    11. Omekwe Sunday Omiekumapaul
      • Ogbia
      • ADC
      • 63
      • Male
      • FSLC WAEC PHd
    12. Orubo Edigirisi Paul
      • Ogbia
      • APC
      • 59
      • Male
      • FSLC GCE BACHELOR OF LAWS, LLB
    13. Uriah Anyam Fabulous
      1. Ogbia
      2. APM
      3. 32
      4. Male
      5. FSLC, WAEC
    14. Isaac Ekpartaziba Eze
      • Ogbia
      • APP
      • 50
      • Male
      • FSLC SSCE
    15. Opubere Morris Eluanatein
      • Ogbia
      • LP
      • 38
      • Male
      • FSLC SSCE B.SC
    16. Opuene Joseph
      • Ogbia
      • NNPP
      • 35
      • Male
      • PRIMARY CERTIFICATE SSCE
    17. Okoba  Churchill
      • Ogbia
      • NRM
      • 39
      • Male
      • FIRST SCHOOL
      • LEAVING CERTIFICATE SSCE B.SC
    18. Turner Ebinyo Marvin
      • Ogbia
      • PDP
      • 43
      • Male
      • FSLC SSCE BA
    19. Mac-Eteli Oguanasi
      • Ogbia
      • PRP
      • 33
      • Male
      • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE WAEC B.ENGR
    20. Iworiso-Markson Daniel Azibanyenami
      • Ogbia
      • SDP
      • 52
      • Male
      • FSLC WAEC Male,SC
    21. Okilo Otio
      • Ogbia
      • YPP
      • 46
      • Male
      • FSLC DIPLOMA
      • BACHELOR’S DEGREE
    22. Ase Bernard
      • Ogbia
      • ZLP
      • 29
      • Male
      • WASSCE BACHELOR’S DEGREE
    23. Abam Angokuromo
      • Sagbama/Ekeremor
      • A
      • 37
      • Male
      • FSLC SSC
    24. Alari Gabriel Benson
      • Sagbama/Ekeremor
      • AA
      • 36
      • Male
      • F.L.S.C WAEC BACHELOR OF AGRICULTURE
    25. Sapele Frank
      • Sagbama/Ekeremor
      • ADC
      • 38
      • Male
    26. Bless Olomu Michael
      • Sagbama/Ekeremor
      • APC
      • 43
      • Male
      • FSLC SSCE B.SC
    27. Igo Larry Oyinnua
      • Sagbama/Ekeremor
      • APM
      • 37
      • Male
      • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE NECO DIPLOMA
    28. Angadia Eminent  Eniyekenimi
      • Sagbama/Ekeremor
      • BP
      • 40
      • Male
      • WAEC
    29. Okporu Bofede Torusou
      • Sagbama/Ekeremor
      • LP
      • 47
      • Male
      • FSLC SSCE LLB HONS
    30. Odubo Okilo
      • Sagbama/Ekeremor
      • NNPP
      • 45
      • Male
      • PRIMARY CERTIFICATE SSCE B.A (FRENCH), PGDE
    31. Owoupele Eneoriekumoh
      • Sagbama/Ekeremor
      • NRM
      • 45
      • Male
      • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE
    32. Agbedi Yeitiemone
      • Sagbama/Ekeremor
      • PDP
      • 62
      • Male
      • FSLC GCE PhD
    33. Etifa Bekeakpo
      • Sagbama/Ekeremor
      • SDP
      • 51
      • Male
    34. Sapere-Obi Ebiondu Rita
      • Sagbama/Ekeremor
      • YPP
      • 35
      • Female
      • WAEC
    35. Lawrence Ebimoboere Ingozi
      • Southern Ijaw
      • A
      • 60
      • Female
      • BACHELOR OF SCIENCE (MASS COMMUNICATION)
    36. Lucky  King George
      • Southern Ijaw
      • AA
      • 50
      • Male
      • Female.L.S.C WAEC
    37. Maxwell Eyilakeme
      • Southern Ijaw
      • ADC
      • 32
      • Male
    38. Oseke Preye Influence Goodluck
      • Southern Ijaw
      • APC
      • 46
      • Male
      • FSLC WASC B.SC PUB. ADMIN
    39. Ewa Alice
      • Southern Ijaw
      • APM
      • 55
      • Female
      • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE NECO
    40. Governor  Kien Donald
      • Southern Ijaw
      • APP
      • 40
      • Male
      • SSCE
    41. Sikpi Ebipaepere
      • Southern Ijaw
      • LP
      • 40
      • Male
      • FSLC SSCE B.SC
    42. Alaye Tamarautari Theophilus
      • Southern Ijaw
      • NNPP
      • 38
      • Male
      • PRIMARY CERTIFICATE SSCE PHD, MSC, BSc
    43. Ododo  Jackson Esinkumo
      • Southern Ijaw
      • NRM
      • 47
      • Male
      • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE (FLSC) SSCE HND
    44. Ambaiowei Rodney Ebikebina
      • Southern Ijaw
      • PDP
      • 49
      • Male
      • FSLC SSCE MASTERS
    45. Victor Ozogu
      • Southern Ijaw
      • SDP
      • 42
      • Male
      • ALUMO CENTRAL SCHOOL GSS AMASSOMA BSC ECONOMICS
    46. Igiran Betty
      • Yenagoa/Kolokuna/Opokuma
      • A
      • 57
      • Female
      • FSLC SSC
    47. Obesi Otasome
      • Yenagoa/Kolokuna/Opokuma
      • ADC
      • 30
      • Male
    48. Fekoweimo Ebipadei Basil
      • Yenagoa/Kolokuna/Opokuma
      • APC
      • 51
      • Male
      • FSLC WASC B.TECH
    49. Deme Dienize Taribo
      • Yenagoa/Kolokuna/Opokuma
      • APM
      • 26
      • Male
      • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE WAEC
    50. Eburuku Census Isula
      • Yenagoa/Kolokuna/Opokuma
      • APP
      • 50
      • Male
      • SSCE
    51. Awudu Diovietou
      • Yenagoa/Kolokuna/ Opokuma
      • NNPP
      • 42
      • Female
      • PRIMARY CERTIFICATE,
      • SSCE, BSC, MASTERS IN PUBLIC SECTOR
    52. Josiah-Wilson Munenezibe
      • Yenagoa/Kolokuna/
      • Opokuma
      • NRM
      • 49
      • Male
      • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE, SSCE
    53. Oboku Abonsizibe Oforji
      • Yenagoa/Kolokuna/Opokuma
      • PDP
      • 44
      • Male
      • NECO, BSC
    54. Binalayepa Joshua
      • Yenagoa/Kolokuna/Opokuma
      • SDP
      • 41
      • Male
      • FIRST SCHOOL
      • LEAVING CPRT,
      • WASSLE/NECO LLB, BL
    55. Karioru Ebitimi
      • Yenagoa/Kolokuna/Opokuma
      • ZLP
      • 51
      • Male
      • FIRST SCHOOL LEAVING CERTIFICATE, WAEC


FOB News

To support our services, kindly pay to the account below

Account Name: Ovemu Computers & Internet Services
Account No: 0619271207
Bank: Guaranty Trust Bank (GTBank)
For ads and enquiries: +2348062546823

Comments

Popular posts from this blog